Vissza
Mi is az a mikroműanyag?
A műanyaghulladékok többsége, amely a környezetbe végzi, nem bomlik le, csak egyre apróbb és apróbb darabokra esik szét. Ezeket az 5 milliméternél kisebb darabokat hívjuk mikroműanyagnak.
Miért veszélyes?
- A műanyagok gyártása során mérgező és hormonháztartást zavaró anyagokat használnak, amelyek kiszivároghatnak vizeinkbe és az élőlények szervezetébe is.
- A mikroműanyagok ragasztóként kötik meg a vízben található szennyeződéseket is, így mérgező hatásuk is lehet ránk nézve.
- Fogyasztásuk során pedig fizikai sérüléseket is okozhatnak.
Tudtad?
Az évente közel 400 Millió Tonna megtermelt műanyag csak 10 %-át hasznosítják újra.
Mennyi mikroműanyagot fogyaszt el az ember egy nap alatt?
Egy átlag ember heti szinten körülbelül egy bankkártya súlyának megfelelő műanyagot visz be a szervezetébe.
A WWF létrehozott egy honlapot, ahol egy rövid teszt kitöltése után megtudhatod, hozzávetőlegesen te hány gramm műanyagot fogyasztasz el egy hét alatt.
Itt megnézheted: https://yourplasticdiet.org/
Mit tehetünk mi a mikroműanyagok ellen?
- Támogassuk az olyan műanyaggal foglalkozó környezetvédelmi cégeket, kampányokat, startup-okat mint a:
- Poliloop – a magyar fiatalok által alapított startup kifejlesztett egy olyan baktériumot, ami képes lebontani a polimer alapú műanyagokat.
- The Ocean Cleanup és a 4Ocean – Óceánokat, tengereket és folyókat tisztítanak meg a műanyaghulladékoktól. https://www.4ocean.com/
- Vásároljunk tudatosan:
- Csomagolásmentes boltok – Mint Budapesten, mint vidéken megjelentek a csomagolásmentes boltok, ahova a vevők saját tárolóikkal, vászonzsákjaikkal járnak vásárolni.
- Újrahasznosítható termékek választása- Ha szupermarketeben vagy sarki kisboltokban vásárolunk, válasszuk az újrahasznosítható csomagolással rendelkező élelmiszereket, termékeket.
- Ne szemeteljünk és gyűjtsük szelektíven a hulladékokat.
Vissza